22 January 2017

The £2 Challenge With Zamcog And Voucherbox

Did you know that it costs just £2 to feed and educate a child in Zambia every day? That's only £62 a month (spending on the month of course!). To be honest, we spend much more than that per week on shopping, never mind per month. 

And so, Voucher Box has teamed up with UK based charity Zamcog to bring us The £2 challenge. #2poundchallenge is trying to find out if we can feed a family on £2 per person for a whole day. 

Julie-Anne Uggla, Founder of Zamcog says “We’re delighted to work with Voucherbox.co.uk to raise awareness to one of the integral aspects of Zamcog’s work. At the Shitima School we not only educate children to improve their lives but also provide basic needs such as food and clean water. Any money raised from this campaign will go directly to funding nourishment at the Shitima School. The blogging community are incredibly influential and with their help we can raise money and awareness for Zamcog and continue to support our children.”

We took up the challenge and with us being a family of 5, that means that we have got £10 to make breakfast, lunch, dinner and snacks throughout the day. I didn't know how we were going to fair with this and so I took to Asda to plan our day of meals. 


What's more, Voucherbox are donating £50 to Zamcog, for every blog post written about this challenge, to help the charity continue their goal of supporting Zambia’s most at-risk children through food and education. Check out more information about The £2 Challenge here

So, could we do it. Here is what we bought for our meals and these amounts are based on what we used rather than the whole pack that we bought:

Breakfast
Asda Honey Nut Cornflakes - 0.40p
Milk - 0.43p
Orange Juice - 079p

Lunch
Ham - £1.27
Kingsmill White Bread - 0.50p
50g Flora Buttery - 0.10p
Cucumber half - 0.23p

Dinner
Asda Farfalle Pasta - 0.55p
Asda Italian Passata x2 - 0.79p
Mince - £1.65
Garlic x2 pieces - 0.07p
Low Low Grated Mature Cheese - £1.00
Baby Spinach half bag - 0.38p

Snacks
Asda Growers Selection Apples - 0.50p
Cadbury Brunch Bar Choc Chip - £1.00

Total - £9.66


That's £1.93 per head for a full days worth of food which I think is amazing. Trying to find healthy food for a family of 5 was quite hard but in the end it was down to the prices in Asda and the deals they had on a lot of the foods that we bought. 

It was a challenge though and I changed my mind a few times as even the small things start to add up after a while. It has made me notice these little things though and how they can mount up easily and I think that I'll be more aware in future of how much I spend on every day meals. 

3 comments:

  1. Thank you very much for your post! This will clothe, educate and feed an at-risk child in Zambia for one month.

    ReplyDelete
  2. Great menu you put together it does make you thinl how much we spend on "rubbish" always better to seek out deals

    ReplyDelete
  3. Sounds like a fun challenge, might have a go at this myself

    ReplyDelete